Zakład Międzynarodowych Rynków Finansowych (ZMRF) funkcjonujący pod tą nazwą od 2013 r. , został utworzony w 1986 r. jako Zakład Międzynarodowych Stosunków Walutowych przez prof. zw. dr hab. Edmunda Pietrzaka, który był jego kierownikiem do 2007 r. W latach 2008-2017 funkcję kierownika pełniła prof. zw. dr hab. Danuta Marciniak-Neider.
Od 1 października 2017 r. kierownikiem Zakładu Międzynarodowych Rynków Finansowych jest dr Iwona Sobol.
Pracownicy zakładu prowadzą badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu finansów, w szczególności międzynarodowych, i rynków finansowych. Przedmiotem szczególnego zainteresowania są zagadnienia związane z rozliczeniami międzynarodowymi, bankowością, zarządzaniem ryzykiem kursowym, funkcjonowaniem giełd papierów wartościowych oraz giełd pochodnych instrumentów finansowych na świecie, a także ubezpieczeniami.
Swoją ofertę dydaktyczną Zakład Międzynarodowych Rynków Finansowych realizuje zarówno na kierunku Ekonomia, jak i Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze.
Zakład opiekuje się specjalnością Finanse Międzynarodowe i Bankowość, cieszącą się bardzo dużym zainteresowaniem najlepszych studentów Wydziału Ekonomicznego.
Zakład MRF jest też autorem projektu pierwszego w Polsce uniwersyteckiego dealing roomu. Realizację projektu ułatwiło wygranie konkursu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pt. „Super pracownia 2002”.
Pracownicy Zakładu są inicjatorami i współtwórcami na Wydziale Ekonomicznym, we współpracy z Refinitiv (wcześniej Thomson Reuters), unikatowej pracowni komputerowej Refinitiv Eikon Lab (wcześniej TRDS). Od roku akademickiego 2008/2009 prowadzą w niej warsztaty Refinitiv Academy i konsultacje otwarte.
Od 2014 r. Zakład MRF opiekuje się również innowacyjnym Laboratorium Tradingowym uruchomionym wspólnie przez Wydział Ekonomiczny UG oraz OSTC Poland.
Zakład MRF współpracuje z krajowymi i zagranicznymi uczelniami, bankami, przedsiębiorstwami i instytucjami finansowymi, wykorzystując w badaniach i dydaktyce wiedzę i doświadczenie praktyków.