9 maja 2019 roku odbyły się na Wydziale Ekonomicznym UG - Obchody Dnia Europy organizowane po raz szesnasty przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Wydziału Ekonomicznego i po raz czwarty wraz z Biurem Poselskim Jarosława Wałęsy. Obchody odbyły się przy wsparciu Pani Dziekan Wydziału Ekonomicznego pod Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.
W opinii uczestników Obchody Dnia Europy były bardzo udane. Uczestniczyło w nich łącznie ok. 300 osób. Była to również zasługa gości Pani Małgorzaty Kidawy – Błońskiej Marszałka Sejmu RP i Pana prof. Witolda Orłowskiego, wybitnego ekonomisty, Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Głównym tematem przyświecającym wystąpieniom i dyskusji w panelu dyskusyjnym było podsumowanie 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Została poruszona najbardziej aktualna problematyka integracji europejskiej. Dyskusja dotyczyła głównie wyzwań stojących przed Polską i UE.
Obchody Dnia Europy połączone były tradycyjnie z podsumowaniem Konkursu Polska w Unii skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
W konkursie wzięło udział 365 uczniów, a do II etapu zakwalifikowało się 116. Podczas Obchodów Dnia Europy wręczone zostały nagrody finalistom. Dla 10 najlepszych uczniów Poseł Jarosław Wałęsa ufundował wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Oprócz tego nagrodą za I i II miejsce były tablety - ufundowane przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz przez Panią Dziekan Wydziału Ekonomicznego. Nagrodą za III miejsce był smartphone - ufundowany przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej.
Wszyscy uczestnicy II etapu Konkursu otrzymali dyplomy i upominki: zestawy kosmetyków Ziaja, książki oraz upominki od Posła Jarosława Wałęsy.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Obchodach – zaproszonym gościom, sponsorom, młodzieży i nauczycielom ze szkół ponadgimnazjalnych, studentom i pracownikom UG.
Wierzymy, że takie spotkania mają sens, że prowokują i zachęcają do dalszej dyskusji, refleksji nad stanem integracji europejskiej oraz roli, jaką ma pełnić w niej Polska.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W 2019 r. odbędzie się szesnasta edycja Konkursu POLSKA W UNII, który organizowany jest przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej UG w ramach obchodów DNIA EUROPY. W tym roku obchodzimy 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, więc tematyka konkursu, wykładów na Wydziale Ekonomicznym oraz majowa konferencja będą dotyczyły posumowań, oceny i perspektyw dalszej integracji.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Zachęcamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie. Mamy nadzieję, że nauczyciele podejmą się przygotowań i będą uczestniczyć wraz z uczniami w wykładach oraz w konferencji.
Tegoroczne obchody odbędą się przy współpracy i pod patronatem Pana Jarosława Wałęsy Posła do Parlamentu Europejskiego.
Co roku staramy się by tematy wykładów i konferencji dotyczyły bieżącej problematyki i aktualnych wyzwań stojących przed UE i Polską. Dotykające Unię Europejską kryzys finansowy i migracyjny, zagrożenie terroryzmem, wyjście Wielkiej Brytanii z UE a także relacje rządu RP z UE prowokują do dokonania całościowej refleksji nad stanem integracji europejskiej. Będziemy zastanawiać się i zachęcać do dyskusji nt. wyzwań stojących przed Polską i jaką strategię powinna przyjąć Polska, by być silnym członkiem UE – coraz bardziej zintegrowanym.
Podsumowaniem obchodów będzie konferencja oraz Gala Dnia Europy, która odbędzie się w maju na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie (termin zostanie podany w późniejszym czasie po ostatecznych ustaleniach).
Wyjątkowo w tym roku, ze względów organizacyjnych konkurs „Polska w Unii” został zredukowany do dwóch etapów. Etap I odbędzie się 6 marca, jednocześnie we wszystkich szkołach o godz. 10.00. Do kolejnego, drugiego etapu – i jednocześnie finału przejdą cztery osoby z każdej szkoły zgłoszone w formularzu sprawozdawczym z I etapu. II etap odbędzie się na Wydziale Ekonomicznym w Sopocie 27 marca poprzedzony ciekawymi wykładami. Zapraszamy na to spotkanie wszystkich chętnych uczniów wraz z opiekunami. 10-ciu najlepszych uczniów wyłonionych z II etapu otrzyma voucher na wyjazd do Parlamentu Europejskiego, ufundowany przez Posła Jarosława Wałęsę (wyjazd w kwietniu). Pozostałe nagrody dla finalistów zostaną wręczone podczas majowej konferencji na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie, na którą już teraz również serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli.
I.Fundamentalne zasady integracji europejskiej
II.Podstawy prawa UE
III.System instytucjonalny i rola Parlamentu Europejskiego
IV.Główne założenia rynku wewnętrznego UE
I. Zobowiązanie Polski wobec Unii wynikające z Traktatów Akcesyjnych
II. Funkcjonowanie i perspektywy strefy euro
III.Realizacja kolejnych etapów integracji UE
IV.UE w globalnym świecie, warunki silnej pozycji
V.Efekty członkostwa Polski w UE po 15 latach (dla rozwoju infrastruktury, konkurencyjności przemysłu, rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa)
godzina 10:00 – I etap (szkolny)
równocześnie we wszystkich szkołach województwa pomorskiego
należy przesłać formularz sprawozdawczy z I etapu konkursu, będzie to jednocześnie zgłoszenie szkoły do konkursu
(szczegółowy program zostanie przesłany do Państwa drogą mailową oraz będzie umieszczony na stronie internetowej Ośrodka Badań Integracji Europejskiej)
Do pobrania:
(który po I etapie, do 13 marca należy przesłać mailem bądź faxem)