Katedra Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego (KEMiRG) powstała w wyniku przekształcenia z Katedry Ekonomiki Integracji Europejskiej w październiku 2019 roku i jest jej kontynuatorką.
Katedra Ekonomiki Integracji Europejskiej została utworzona w 1996 r. początkowo pod nazwą Katedra Jean Monnet, na bazie grantu Komisji Europejskiej Jean Monnet Chair przyznanego prof. Annie Zielińskiej-Głębockiej w 1993 r. na prowadzenie studiów europejskich w zakresie ekonomii.
Zespół KEMiRG tworzy obecnie 9 pracowników naukowo dydaktycznych
Sekretariat KEMiRG (WE, pok. A220) prowadzi Barbara Meyer
KEMiRG prowadzi na studiach pierwszego i drugiego specjalność Innowacyjność w gospodarce (IwG) (LINK)
Zakres prowadzonych badań
Badania naukowe pracowników Katedry mieszczą się w ramach ekonomii międzynarodowej w tym ekonomii integracji europejskiej, ekonomii regionalnej oraz ekonomiki innowacji i dotyczą takich problemów jak: teoria integracji, handel międzynarodowy i polityka handlowa, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, konkurencyjność regionalna i sektorowa, rozwój regionalny, lokalizacja działalności gospodarczej na obszarze Polski i UE, czynniki wzrostu i rozwoju gospodarczego państw i regionów, ekonomika innowacji, konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw, benchmarking oraz zarządzanie projektami.
Współpraca międzynarodowa KEMiRG
prof. Usha Nair-Reichert - School of Economics, Georgia Institute of Technology, Atlanta, USA
dr Abhijit Sharma - University of Bradford, Bradford, Wielka Brytania
Katedra podpisała umowy na wymianę studentów i wykładowców w ramach programu KE Erasmus z:
Partnerzy stategiczni
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
Instytut Rozwoju w Sopocie